Bitcoin Analizi 14 Ekim 2019

11

14 Ekim 2019 Bitcoin Teknik Analizi

Aylık zaman dilimi

Bitcoin analizini yaparken öncelikle aylık grafiğe bakalım. Hala satış baskısı devam etmektedir. Grafikte gördüğünüz uzun yeşil çizgi Bitcoin’in aylık fiyat ilerleyişinde oluşmuş bir trend çizgisidir. Uzun zamandır bizlerin takip ettiği önemli bir göstergedir. Şu an görünen tablo fiyatın aşağıya doğru yönelerek bu yeşil çizgiden destek alabileceği ihtimalidir. Kısa bir süre içerisinde düşüş trendine devam edecektir. Bu aylık trend grafiğini temel alacak olursak önümüzdeki ilk destek seviyesi 6447 $ (+- 200$ toleranslı olarak) olarak belirmiş durumdadır. Bu desteği kırma ihtimali oldukça düşük görünüyor.

Haftalık zaman dilimi

Aylık trendin seyrini daha iyi inceleyebilmek için haftalık analize geçelim. Burada fiyatın hala satış baskısı altında olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Ancak kısa ve orta vadede 8924$-6447$ bandında yatay ilerleme eğilimi gösteriyor. Sarı üçgen olarak belirttiğim bölge bu sıkışmanın alanının kapsamını bize gösteriyor. 14 Eylül itibariyle bu alanın üzerindeki kırmızı çizgiyi kırabileceği be 9200$ direncini zorlayabileceği olasılığı oldukça azaldı. Önümüzdeki zaman diliminde ya bir süre daha yatay gidecek veya çok kısa/kısa vade içinde aşağı yönlü kırılım yapıp 6447$ desteği seviyesini test edecektir. (Bu destek şu an teorik olarak belirtilmiştir. Fiyatın seyrinde desteğin neresi olduğunu daha iyi netleştireceğiz.)

Günlük zaman dilimi

Günlük zaman diliminde fiyatın yatayda sıkışmış olduğu daha da net belirmiştir. 8924$-7735$ bandında bir süre yukarı aşağı salınıyor. Buda %15 lik bir banttır. Bir kaç gün daha bun bant içinde hareket edeceği görülüyor. Satış baskısı ise hakimdir. Eğer bu dönemde alım satım yapacaksanız saatlik grafiği baz almak daha mantıklı olacaktır. Eğer orta ve uzun vade alım satım yapan bir kişi iseniz. Eğer altcoin alım satımı yapmıyorsanız USD de kalmanız daha mantıklı bir seçim olabilir.

1 saatlik zaman dilimi

1 saatlik zaman diliminde satış baskısı an itibariyle daha da netleşmiş durumdadır.

SONUÇ : Günlükte 8670$-7918$arasında sıkıştı. Bitcoin er veya geç aşağı yönlü hareketinde devam edip daha netleşmiş bir destek arayışına girecektir. Bulunduğumuz zamana bakarsak aşağı kırmadan önce bir süre daha yatay devam edebilir veya kısa süre içinde aşağı kırılabilir.